You are currently viewing Gdzie jesteś na skali asertywności?
Gdzie leży twoja asertywność? sposoby na radzenie sobie

Gdzie jesteś na skali asertywności?

A co jeśli masz do wyboru skalę możliwości od uległości do agresji?  Jaki jest twój wybór? Asertywność leży gdzieś po środku tej drogi. Każdemu przytrafią się sytuacje, w których ulega presji i wybiera opcje bliżej jednego lub drugiego zachowania. Jeśli masz w zespole kogoś, kto częściej, niż rzadziej, tak postępuje – ten tekst jest dla Was. 

Jak umiejętnie trzymać się środka drogi? Wiele zależy od stopnia przygotowania, świadomości własnych emocji, jakie towarzyszą danej sytuacji i determinacji do osiągnięcia celu. Przy czym: im większe napięcie, tym łatwiej pobłądzić. Pokazują to badania i wiem to po sobie. Pomimo tego wszystkiego, co wiem o metodach i sposobach na bycie asertywną, mnie też zdarza się potknięcie.

Po pierwsze, i chyba najważniejsze: asertywność to więcej, niż umiejętność odmawiania. Mówienie „nie” to jeden z elementów asertywności. 

Przywoływanie definicji jest zbędne? Ułatwia zrozumieć sedno. Jedna z wielu definicji asertywności to: dawanie prawa sobie i innym osobom,  do wyrażania emocji, posiadania swojego zdania, potrzeb i postaw. Czyli dbanie o granice swoje i innych. 

Ważne: asertywność jest umiejętnością. Może właśnie to zdanie pomoże tym, którym się wydaje, że tylko one/oni tacy nie są…

Kiedy wydarza się sytuacja, po której widać brak asertywności danej osoby, to warto podsunąć jej kilka metod na podszlifowanie tej ważnej umiejętności. Także z punktu widzenia komunikacji zawodowej. 

Oto 6 sposobów, jak rozwijać asertywność:

  • Ćwiczenie wyrażania swoich uczuć i potrzeb w sposób wyważony, spokojny i rzeczowy: trening zacznij od prostych sytuacji, staraj się jasno wyrażać swoje uczucia i potrzeby. Naucz się mówić „tak” i „nie” zgodnie z tym, co naprawdę czujesz i czego potrzebujesz. Jeśli to trudne, pierwsze słowa mów do siebie przed lustrem. Wtedy też usłyszysz swój głos i będziesz mieć okazję do jego modulacji, zgodnie ze swoją intencją.
  • Praca nad pewnością siebie: asertywność wymaga pewnej dozy pewności siebie. Budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie to ważny trening, aby łatwiej było ci stawiać granice i wyrażać swoje zdanie. Dużo ćwiczeń na pewność siebie znajduje się w moich kursach.

  • Słuchanie uważnie innych. Zaskakujące? A jak inaczej poznać można czyjeś granice? Wsłuchanie się w słowa i obserwowanie postaw to świetny trening na dobrą komunikację. A asertywność to nie tylko wyrażanie swoich poglądów, to także umiejętność uszanowania punktu widzenia innych. Bądź uważny i empatyczny/-na wobec innych ludzi.
  • Praca nad konstruktywnymi rozwiązaniami konfliktów: ucz się rozpoznawać różnice, negocjować i szukać kompromisów bez naruszania swoich granic. Znajduj wspólne części interesów tam, gdzie to możliwe, by wypracować wspólne stanowisko dla obu stron (konsensus), lub po starciu różnych stanowisk osiągaj kompromis na drodze wzajemnych ustępstw.
  • Dawaj sobie prawo do stawiania granic i nie bój się odmawiać: miej pewność co do siebie i swoich możliwości. Kiedy próg twojej wytrzymałości jest blisko, nie stawiaj siebie między młotem, a kowadłem. Odmów wprost, by zachować coś, co jest ważniejsze – twoja równowaga psychiczna. 
  • Trenuj proces: każda umiejętność wymaga treningu zanim dotrzesz do mistrzowskiego poziomu. Tak też jest z asertywnym zachowaniem.  Ćwiczenie w różnych sytuacjach i różnych kontekstach życiowych sprawi, że będziesz rzadziej zastanawiać się nad pomniejszaniem swoich praw względem innych ludzi. Ćwicz w pracy, w relacjach osobistych i w sytuacjach społecznych, aby umieć zachować asertywność we wszystkich obszarach życia.

Człowiek nie jest istotą racjonalną, nasze postępowanie nie jest linearne. Dlatego tak ważna jest świadomość i odpowiedzialność za siebie. Im więcej świadomości swoich mocnych i słabych stron, tym łatwiej przyjdzie komunikacja asertywna. Pozwali wyrażać swoje potrzeby i poglądy w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący innych. 

Rozwijanie asertywności to proces, który wymaga czasu i praktyki. Wskazana jest cierpliwość wobec siebie i wytrwałość w pracy nad tą umiejętnością, a z czasem wszyscy wokół zauważa pozytywne zmiany w komunikacji i relacjach z innymi.

Jeśli masz pewność, że twój zespół potrzebuje większej pewności siebie i treningu asertywności – zapraszam do kursu pt. 27 narzędzi i inspiracji dla pewności siebie >tu<

Możesz też skorzystać z indywidualnego szkolenia dla zespołu – zapraszam do kontaktu.